pl
KPRF Law Office
Blog
Zespół
Aktualności
Edukacja

Prosta Spółka Akcyjna

Ministerstwo Rozwoju na początku sierpnia rozpoczęło cykl spotkań z ekspertami, które dotyczą przedstawionej w dniu 16 lutego 2016 r. w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” koncepcji utworzenia tzw. Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), czyli trzeciego typu spółki kapitałowej. Wstępne założenia przewidują połączenie w nowej formie zalet obecnych spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Prosta Spółka Akcyjna to odpowiedź na coraz dynamiczniejsze zmiany w polskiej gospodarce i coraz większa ilość dobrych, polskich pomysłów. W dobie intensywnego rozwoju przedsiębiorstw i firm typu „start-up”, czyli firm innowacyjnych, działających w obszarze i w oparciu o biznes nowych technologii, Ministerstwo Rozwoju dostrzegło potrzebę wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowego typu spółki kapitałowej.

Podstawowe założenia regulacji dotyczącej Prostej Spółki Akcyjnej według Ministerstwa Rozwoju, to:

prosta spółka akcyjna

Według założeń Ministerstwa realizacja powyższych zamierzeń przyczyniłaby się do ograniczenia trudności w nawiązywaniu współpracy pomiędzy start’up-em a inwestorami, mentorami oraz innymi podmiotami mającymi wpływ na rozwój przedsięwzięcia.

Prosta Spółka Akcyjna ma stanowić wstępny etap rozwoju biznesu, w którym założyciele mogliby rozwijać swój innowacyjny pomysł oraz pozyskiwaliby potrzebne finansowanie bez ponoszenia znacznych kosztów finansowych, a także relatywnie skomplikowanych , przygotowując się przy tym do wejścia w dojrzałą fazę rozwoju. Założeniem jest zatem, aby Prosta Spółka Akcyjna była adekwatną formą prawną do pierwszej części życia każdego start-up’u. Co ważne, sama regulacja nie wprowadza jednakże (przynajmniej na tym etapie projektu) ograniczenia przedmiotowego, więc de facto z nowych rozwiązań skorzystać będą mogli wszyscy przedsiębiorcy.

Wróć
  • Law Firm 2015 - KPRF Law Office
Znajdziesz nas w mediach społecznościowych
Wykorzystujemy ciasteczka (ang.cookies),aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu.
Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki

https://www.high-endrolex.com/5