pl
KPRF Law Office
Blog
Zespół
Aktualności
Edukacja

Konsultacje w/s Prostej Spółki Akcyjnej

Promocja młodych przedsiębiorców i inwestycji w innowacje to temat, który obecnie jest szeroko omawiany zarówno przez rząd, ekspertów z dziedziny prawa, fundusze kapitałowe jak i przez same start-upy. W ramach cyklu paneli dyskusyjnych poświęconych koncepcji Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), w dniu 17 sierpnia 2016 r. mec. Piotr Kolanowski z KPRF Law Office brał udział w kolejnym panelu prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju.

Tym razem tematem były ułatwienia, a także efektywne zarządzanie i nadzór w prostej spółce akcyjnej. Kwestia nowego typu spółki kapitałowej, nazywanej prostą spółką akcyjną, jako hybrydy spółki z o.o. i spółki akcyjnej, która łączyłaby zalety obu tych form prawnych, w zamyśle dedykowana ma być start-up’om rozumianym jako firmy w bardzo wczesnej fazie rozwoju, których model biznesowy opiera się na komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań np. technologicznych. Sama istota, powód zakładania PSA determinuje jednak potencjalne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć na etapie debaty.

Na spotkaniu 17 sierpnia umawiana była kwestia struktury organizacyjnej prostej spółki akcyjnej, tj. w szczególności zagadnieniom powoływania zarządu i nadzoru bieżącej działalności spółki. Zwłaszcza ten drugi punkt budził wiele gorących wymian zdań, proponowano m.in. powierzenie funkcji kontrolnej Radzie Dyrektorów, wzorując się na systemie obowiązującym w anglosaskim modelu nadzoru korporacyjnego. 

Tematem dyskusji były też zasady zwoływania i przeprowadzania zgromadzeń akcjonariuszy, ale także sam sposób zawierania umowy PSA. Powstało pytanie, czy w sytuacji, w której ideą powstania PSA jest możliwość ograniczenia kosztów na początku prowadzenia działalności, należy wymagać formy notarialnej. Forma aktu notarialnego nie tylko zapewnia zgodność umowy z obowiązującym prawem - ma też przecież niebagatelny wydźwięk psychologiczny - alternatywą będzie procedura S24.

Wróć
  • Law Firm 2015 - KPRF Law Office
Znajdziesz nas w mediach społecznościowych
Wykorzystujemy ciasteczka (ang.cookies),aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu.
Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki

https://www.high-endrolex.com/5